Festivaalit / Tiedote

Suosittu Rock In The City -festivaali tulee taas!

Tänä kesänä lanseerattu Rock In The City -festivaali oli menestys ja järjestetään myös tulevana kesänä.

Kesällä 2019 ensimmäistä kertaa järjestetty Rock In The City -festivaalikiertue pysähtyi yhdeksässä suomalaisessa kaupungissa ja keräsi yli 50 000 kävijää. Aikuisille suunnattua, rock-musiikkiin keskittyvää festivaalia oli selvästi odotettu ja niinpä festivaali saa jatkoa myös ensi kesänä.

Rock-musiikin tahtiin juhlitaan kesäkuun alusta aina elokuun loppuun asti, kun festivaali järjestetään kymmenessä suomalaiskaupungissa kesällä 2020. Rokkikansaa riittää halki maan, joten ensi kesäksi mukaan on otettu kaksi uutta kaupunkia. Tuttuun tapaan festivaali järjestetään kaksipäiväisenä ja livemusiikin lisäksi tarjontaan kuuluu monipuolinen ruoka-ja olutvalikoima.

Rock In The City 2020

Kuopio 12.-13.6.2020
Rauma 26.-27.6.2020
Oulu 3.-4.7.2020
Kouvola 10.-11.7.2020
Kerava 24.-25.7.2020
Lappeenranta 31.7.-1.8.2020
Joensuu 7.-8.8.2020
Jyväskylä 14.-15.8.2020
Pori 21.-22.8.2020

17.-18.7.2020 järjestettävän festivaalin paikkakunta julkistetaan myöhemmin.

Rock In The City -festivaaleille on tulossa huikeita artisteja, joista ensimmäiset on julkistettu tänään. Tässä he ovat!

KUOPIO
Accept
Therapy?
Peer Günt
Kotiteollisuus
Turmion Kätilöt
CMX
Brother Firetribe

RAUMA
Amorphis
Michael Monroe
Sonata Arctica
Klamydia
Turmion Kätilöt
CMX
Kotiteollisuus

OULU
Danko Jones
Amoprhis
Dead by April
Klamydia
Stratovarius
Kotiteollisuus
CMX
Turmion Kätilöt
Brother Firetribe

KOUVOLA
Sonata Arctica
Klamydia
Turmion Kätilöt
Stratovarius
Peer Günt
Kotiteollisuus
CMX

KERAVA
Uriah Heep
Michael Monroe
Klamydia
Stratovarius
Kotiteollisuus
CMX
Turmion Kätilöt

LAPPEENRANTA
Amaranthe
Klamydia
Stratovarius
Peer Günt
Kotiteollisuus
CMX
Turmion Kätilöt

JOENSUU
Eppu Normaali
Sonata Arctica
Peer Günt
Kotiteollisuus
Turmion Kätilöt
CMX
Brother Firetribe

JYVÄSKYLÄ
Michael Monroe
Klamydia
Stratovarius
Kotiteollisuus
Turmion Kätilöt
CMX
WÖYH!

PORI
Amorphis
Michael Monroe
Klamydia
Stratovarius
Kotiteollisuus
CMX
Turmion Kätilöt

Lisää artisteja jokaiselle paikkakunnalle julkistetaan 16.12.2019 sekä 1.2.2020!

Festivaalin liput myynnissä tiistaina 26.11. klo 9.00 Ticketmasterissa.

http://www.rockinthecity.fi/

Järjestäjä: RH Entertainment Oy

Rock In The City

Share post