Festivaalit / Tiedote

Suosittu Rock In The City -festivaali tulee taas!

Tänä kesänä lanseerattu Rock In The City -festivaali oli menestys ja järjestetään myös tulevana kesänä.

Kesällä 2019 ensimmäistä kertaa järjestetty Rock In The City -festivaalikiertue pysähtyi yhdeksässä suomalaisessa kaupungissa ja keräsi yli 50 000 kävijää. Aikuisille suunnattua, rock-musiikkiin keskittyvää festivaalia oli selvästi odotettu ja niinpä festivaali saa jatkoa myös ensi kesänä.

Rock-musiikin tahtiin juhlitaan kesäkuun alusta aina elokuun loppuun asti, kun festivaali järjestetään kymmenessä suomalaiskaupungissa kesällä 2020. Rokkikansaa riittää halki maan, joten ensi kesäksi mukaan on otettu kaksi uutta kaupunkia. Tuttuun tapaan festivaali järjestetään kaksipäiväisenä ja livemusiikin lisäksi tarjontaan kuuluu monipuolinen ruoka-ja olutvalikoima.

Rock In The City 2020

Kuopio 12.-13.6.2020
Rauma 26.-27.6.2020
Oulu 3.-4.7.2020
Kouvola 10.-11.7.2020
Kerava 24.-25.7.2020
Lappeenranta 31.7.-1.8.2020
Joensuu 7.-8.8.2020
Jyväskylä 14.-15.8.2020
Pori 21.-22.8.2020

17.-18.7.2020 järjestettävän festivaalin paikkakunta julkistetaan myöhemmin.

Rock In The City -festivaaleille on tulossa huikeita artisteja, joista ensimmäiset on julkistettu tänään. Tässä he ovat!

Kuopio Satamatori
Pe 12.6. klo 15-01
Artistit: Andy McCoy, CMX, Mokoma, Stratovarius, Therapy? (UK) ja helmikuussa julkistettava pääesiintyjä

La 13.6. klo 15-01
Artistit: Accept (GER), Brother Firetribe, Kotiteollisuus, Peer Gûnt, Turmion Kätilöt ja Viikate

Rauma, Parpansali
Pe 26.6. klo 15-01
Artistit: Amorphis, Andy McCoy, CMX, Michael Monroe, Mokoma ja Stratovarius

La 27.6. klo 15-01
Artistit: Klamydia, Kotiteollisuus, Sonata Arctica, Turmion Kätilöt, Viikate ja helmikuussa julkistettava pääesiintyjä.

Oulu, Kuusisaari 
Pe 3.7. klo 13-01
Artistit: Beast In Black, Danko Jones (CAN), Hardcore Superstar (SWE), Klamydia, Kotiteollisuus, Stratovarius ja Turmion Kätilöt.

La 4.7. klo 13-01
Artistit: Amorphis, Brother Firetribe, CMX, Death By April (SWE), Mokoma, Viikate ja helmikuussa julkistettava pääesiintyjä

Kouvola, Halkotori
Pe 10.7. klo 15-01
Artistit: Beast In Black, Klamydia, Mokoma, Peer Gûnt, Sonata Arctica ja WÖYH!

La 11.7. klo 15-01
Artistit: CMX, Kotiteollisuus, Stratovarius, Turmion Kätilöt, Viikate ja helmikuussa julkistettava pääesiintyjä.

Kerava, keskuskenttä
Pe 24.7. klo 15-01
Artistit: Klamydia, Kotiteollisuus, Michael Monroe, Mokoma, Uriah Heep ja WÖYH!

La 25.7. klo 15-01
Artistit: Amorphis, Brother Firetribe, CMX, Stratovarius, Turmion Kätilöt, Viikate ja helmikuussa julkistettava pääesiintyjä.

Lappeenranta, Kansalaistori (kaupungintalon edusta)
Pe 31.7. klo 15-01
Artistit: Amaranthe, CMX, Mokoma, Peer Gûnt ja Viikate sekä helmikuussa julkistettava pääesiintyjä.

La 1.8. klo 15-01
Artistit: Amorphis, Klamydia, Kotiteollisuus, Stratovarius, Turmion Kätilöt ja WÖYH!

Joensuu, Sirkkalan puisto
Pe 7.8. klo 15-01
Artistit: CMX, Eppu Normaali, Mokoma, Sonata Arctica, Peer Gûnt ja WÖYH

La 8.8. klo 15-01
Artistit: Brother Firetribe, Kotiteollisuus, Stratovarius, Turmion Kätilöt ja Viikate sekä helmikuussa julkistettava pääesiintyjä.

Jyväskylä, Lutakonaukio
Pe 14.8. klo 15-01
Artistit: Battle Beast, Klamydia, Kotiteollisuus, Mokoma, Startovarius ja WÖYH!

La 15.8 klo 15-01
Artistit: Beast in Black CMX, Michael Monroe, Turmion Kätilöt ja Viikate sekä helmikuussa julkistettava pääesiintyjä.

Pori, Kirjurinluodon Lokki-lava
Pe 21.8. klo 15-01
Artistit: Andy McCoy, Beast In Black, Kotiteollisuus, Mokoma ja Turmion kätilöt sekä helmikuussa julkistettava pääesiintyjä.

La 22.8. klo 15-01
Artistit: Amorphis, CMX, Michael Monroe, Klamydia, Stratovarius ja Viikate

Lisää artisteja jokaiselle paikkakunnalle julkistetaan 16.12.2019 sekä 1.2.2020!

Festivaalin liput myynnissä tiistaina 26.11. klo 9.00 Ticketmasterissa.

http://www.rockinthecity.fi/

Järjestäjä: RH Entertainment Oy

Rock In The City

Share post