Festivaali

Festivaalit Lapissa kutsuvat viihtymään – ohjelmistot valmiit!

Santa Open Air 4.-5.7.2025, Twin City Festival 18.-19.7.2025 ja Satama Open Air 1.-2.8.2025.

Eventmedian aikuiseen makuun räätälöidyt kesäfestivaalit rakentuvat jälleen Rovaniemen, Kemin ja Tornion keskustoihin. Festivaalit Lapissa tuovat lavalle yhteensä 44 huippuartistia, joista osa esiintyy Lapissa ainoastaan Eventmedian tapahtumissa.

”Alusta asti meille on ollut tärkeää luoda niin festivaalialue kuin ohjelmistokin nimenomaan aikuisten viihtymiseen. Kun koko festivaalialue toimii anniskelualueena, voi helposti keskittyä olennaiseen, eli ystävien seurasta nauttimiseen ja hyvään musiikkiin”, kertoo festivaalien ohjelmistosta vastaava Markku Köngäs.

festivaalit lapissa - kuvassa yleisöä santa open air -festivaalilla

Santa Open Air avaa festarikesän Rovaniemellä

Heinäkuun ensimmäisenä viikonloppuna 4.–5.7. Rovaniemen Sairaalanniemessä Santa Open Air -festivaalilla lavalle nousee 20 kotimaista suosikkiartistia. Mukana ovat keikkatauolta kesäksi palaava Vesterinen Yhtyeineen, Euroviisu-edustaja Erika Vikman, harvoin keikkaileva Bomfunk MC’s sekä yleisökyselyissä toivotuin artisti Juha Tapio.

”Rovaniemellä festivaali on otettu upeasti vastaan ja aikuisten tapahtumalle on selvästi ollut kaupungissa kysyntää. Teimme viime viikolla uuden ennakkomyyntiennätyksen. Enää muutama sata lippua ja yleisöennätys rikkoutuu jälleen”, Köngäs iloitsee. ”Tällainen suosio mahdollistaa meille myös tapahtuman pitämisen Lapin edullisimpana festivaalina.”

Santa Open Airin ohjelmistoa on räätälöity yleisön toiveiden mukaisesti, ja mukana onkin runsaasti ysärinostalgiaa ja discopoljentoa, kun EiniMovetronNeon2, Waldo’s People, DingoKake Randelin ja Ressu Redford pitävät huolen siitä, että kaksi festivaalilavaa tarjoavat rovaniemeläiselle festivaaliyleisölle parhaat kesäillan tanssit.

Santa Open Air 2.-5.7.2025
Sairaalanniemi, Rovaniemi


festivaalit lapissa - kuvassa yleisöä twin city festivalilla

Twin City Festival tarjoaa ysäriä, iskelmää ja tunnelmallista bilemeininkiä Torniossa

Kaija Koon, Erika Vikmanin ja Basic Elementin ja 14 muun artistin tähdittämää Twin City Festivaalia vietetään perinteisesti Aineen puiston kauniissa miljöössä 18.–19.7. Iskelmämusiikin ystäville esiintyvät muun muassa Olli HalonenJannaSamuli Putro sekä legendat Virve Rosti ja Freeman. Bileistä ja vauhdista vastaavat puolestaan Teflon Brothers, DJ Oku LuukkainenRobin Packalen ja Jukka Poika.

Twin City Festival tulee myös keväällä järjestämään Tornion Rajalla-kauppakeskuksessa kaksoiskaupungin oman kisastudion, jossa jännitetään yhdessä kahden kaupungin asukkaiden kanssa niin jääkiekon MM-kisojen, kuin Euroviisujen voitosta.

Twin City Festival 18.-19.7.2025
Aineen Puisto, Tornio


festivaalit lapissa - kuvassa yleisöä satama open air -festivaalilla

Kesä huipentuu Kemissä Satama Open Airissa

Eventmedian festivaalikesän kruunaa 1.–2.8. järjestettävä Satama Open Air Kemin Ruutinrannan puistossa, jonne odotetaan jälleen yli 13 000 festivaalikävijää. Festivaalin kaksi lavaa täyttyvät monipuolisesta yli 20 artistin ohjelmistosta.

Pääartistikattauksen Haloo Helsinki!, Jenni Vartiainen, Juha Tapio ja Portion Boys saavat seuraa 80- ja 90-luvun suosituimmasta rap-lekasta, Raptorista.

”Meillä kävi kaikkien aikojen tuuri, olemme pitkään jo yrittäneet hankkia yhtä toivotuimpiin kuuluneista yhtyeistä esiintymään Satamaan ja nyt saimme viimein Lapin mukaan yhtyeen kiertueelle. Raptori tulee tänä vuonna esiintymään vain Vauhti kiihtyy -festivaaleilla ja meillä Kemin Satama Open Airissa – tämä on ainoa Lapin keikka!”, Köngäs iloitsee Kemin mahtumisesta yhtyeen kesäsuunnitelmaan, ”kiitos kuuluu myös Vauhti Kiihtyy -festivaaleille, että saimme luvan tälle lisäkeikalle. Olemme Eventworksinä toimineet jo pitkään Vauhti kiihtyy -festivaalien teknisenä toimittajana ja tämä on oiva esimerkki tapahtumajärjestäjien välisestä yhteistyöstä.”

Satama Open Airin ohjelmisto tarjoaa saumattoman yhdistelmän eri musiikkigenrejä: mukana ovat muun muassa Vuoden Rap-artistina palkittu Turisti, pitkälle tauolle pian jäävä ABREU, paikallinen ylpeys Sonata Arctica, legendaarinen J. Karjalainen sekä kotimaisen heavy rockin huippunimi Battle Beast.

Satama Open Air 1.-2.8.2025
Ruutinrannan puisto, Kemi


Kaikkien festivaalien liput ovat myynnissä vielä hetken edullisempaan ennakkohintaan Ticketmasterilla. Lippujen hinnat nousevat 7.4. klo 00:00.

Festivaalibussit ja aikataulut julkistetaan festivaalin sosiaalisen median kanavissa kevään aikana, festivaalialueiden aukioloajat on jo julkaistu festivaalien kotisivuille ja Instagramiin.


Lue lisää festariuutisia.